Zapraszamy na zimowe ptakoliczenie

Dodano przez Bartłomiej Kuleszewicz w Aktualności, Sport i turystyka, Wydarzenia


Lubisz obserwować ptaki? Przyłącz się do nas! Spróbuj policzyć ptaki w swojej okolicy! Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) już od 7 lat organizuje na terenie Polski „ZIMOWE PTAKOLICZENIA”. Wzorowane są one na brytyjskiej akcji “Big Garden Birdwatch” odbywającej się od wielu lat w ostatni weekend stycznia. Do akcji możemy dołączyć również i my!


Obserwować i liczyć będziemy ptaki, które zimą widujemy blisko nas: w pobliskich parkach, placach, ogródkach lub nawet tylko w przyokiennych karmnikach. Każdy może notować ilu przedstawicieli danego gatunku zauważył a następnie wysłać wyniki na stronę OTOP-u http://otop.org.pl.

Akcja ma głównie zachęcić wszystkich do obserwowania ptaków a przy okazji wyniki uzyskiwane przez wolontariuszy przyczyniają się do tworzenia zestawień ptaków najliczniej spotykanych o tej porze roku w sąsiedztwie miejsc zamieszkanych przez ludzi. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Dane porównywane są również z opracowaniami profesjonalnych ornitologów.


W zeszłym roku w akcji w całej Polsce wzięło udział ponad 1600 osób, które policzyły w sumie ok. 76 tysięcy ptaków należących do 94 gatunków. Najczęściej obserwowane były krzyżówki, wróble i gawrony. Poza tym zgłaszano bogatkę, czyże, dzwońce, gile, gołębie miejskie, jemiołuszki, kawki, kwiczoły, mazurki, modraszki, sierpówki, sroki, szpaki, śmieszki trznadle i wrony siwe. Na Jeziorku Wilanowskim zauważono np. nie występującą u nas na wolności gęś tybetańską (obserwowany ptak mógł pochodzić najprawdopodobniej z hodowli).


Dla Wesołej charakterystyczne jest występowanie zimą sikor: czubatki, sosnówki i czarnogłówki, mysikrólika, pełzacza i raniuszka. W zimie ptaki są lepiej widoczna, a poszukując pożywienia zmniejszają dystans utrzymywany w stosunku do człowieka – można wtedy spróbować zrobić zdjęcia z mniejszej odległości sprzętem takim, jakim mamy, niekoniecznie takim, jaki przedstawiony jest na zdjęciu.

W Wesołej “Zimowe Ptakoliczenia” organizowane były już 4 razy. W tym roku chcieliśmy zaprosić wszystkich zainteresowanych obserwacjami ptaków (dorosłych i młodzież) na wspólny spacer w dniu 29 stycznia (sobota) 2011 wzdłuż Kanału Wawerskiego do oczyszczalni Cyraneczka i z powrotem. Długość trasy - 4km, czas ok. - 2 godziny. Spotykamy się o godz. 9:00, koło przystanku przy skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II z ul. Rumiankową (przy Gimnazjum). Wycieczkę poprowadzi Przemysław Stolarz – wieloletni członek OTOP i sekcji ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. Początkującym chętnie pomoże nazwać spotykane ptaki, a wszystkim opowie wiele ciekawostek z życia naszych małych, skrzydlatych towarzyszy :-)

Spróbujmy razem odkrywać piękno tego świata !!! :-)<br/ >
Serdecznie wszystkich zapraszamy!!!

Tekst i zdjęcia: Ewa Stolarz

Bartłomiej Kuleszewicz