Uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej nr 353

Dodano przez Majka Delura w Aktualności, Edukacja

Uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej nr 353

5 czerwca 2014 r. odbyła się uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej nr 353 w Warszawie. Rozpoczęła się w kościele świętego Hieronima od mszy, która zgromadziła honorowych Gości, Dyrektorów szkół, Nauczycieli, Rodziców oraz Uczniów. Przedstawiciele Rady Rodziców prosili Jego Ekscelencję Biskupa Marka Solarczyka o poświęcenie
i pobłogosławienie sztandaru.

Po zakończonej mszy świętej wszyscy udali się do budynku szkoły, w którym kontynuowano uroczystość. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyli nam przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz instytucji zaprzyjaźnionych z naszą placówką. Aktu nadania imienia szkole dokonała Przewodnicząca Rady Miasta Pani Ewa Masny, która odczytała uchwałę, następnie przekazała akt Pani Dyrektor Katarzynie Głusek-Wojciechowicz. Od tej chwili Szkoła Podstawowa nr 353 w Warszawie nosi imię Wielkich Odkrywców.

Pani Dyrektor podkreśliła, że rozważając imię patrona, nauczyciele pragnęli, by społeczność szkolna wybrała kogoś, kto stanowiłby inspirację, wzór dla młodych ludzi, aby jego postawa, dokonania, zachęcały do bycia kreatywnym, odkrywczym, pełnym pasji, odwagi w myśleniu i działaniu. Padało wiele propozycji nazwisk tych, którzy zmieniali świat. Wtedy pojawiła się myśl, że wszyscy ci wielcy ludzie mogą być patronami naszej szkoły.
Zaproszeni Goście podziwiali osiągnięcia uczniów i nauczycieli tej niespełna dwuletniej placówki. Padło wiele ciepłych słów i życzeń na przyszłość.

Następnym wzruszającym momentem uroczystości było przejęcie przez Panią Dyrektor z rąk Rodziców sztandaru szkoły i przekazanie go Uczniom. Doniosłość tego wydarzenia podkreśliła słowami: „Drodzy Uczniowie. Oddaję sztandar w Wasze ręce. Niech prowadzi Was ku lepszej przyszłości. Niech zawsze będzie symbolem Waszej godności i powinności uczniowskiej. Strzeżcie jego honoru. Nigdy nie rezygnujcie z poznawania samych siebie, doskonalcie się poprzez odkrywanie prawdy i piękna otaczającej Was rzeczywistości”. Uczniowie, przejmując sztandar, przyrzekli go czcić, strzec jego honoru i pracować na dobre imię szkoły. Następnie poczet sztandarowy zaprezentował zgromadzonym sztandar szkoły.

W części artystycznej mogliśmy usłyszeć ubiegłoroczną absolwentkę Anię Szymaniak, która wykonała muzyczną interpretację utworu pana Krzysztofa Cezarego Buszmana „Takim być”. Później cała społeczność szkolna uroczyście zaśpiewała hymn „Wielcy Odkrywcy”. Podczas kolejnego występu mogliśmy podziwiać, jak o pasji odkrywania śpiewały pierwszaki, z solistkami Julią Malec i Rozalią Smoderek na czele.
Na zebranych czekała jeszcze jedna muzyczna niespodzianka, wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego śpiewania piosenki „Co może mały człowiek”.

Po uroczystościach w sali gimnastycznej Pani Dyrektor, zaproszeni Goście, przedstawiciel Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego wspólnie dokonali aktu odsłonięcia tablicy upamiętniającej nadanie imienia Wielkich Odkrywców Szkole Podstawowej nr 353 w Warszawie.

5 czerwca 2014 r. mieliśmy swoje święto, niestety nie mogliśmy się z niego do końca cieszyć, ponieważ w czasie trwania uroczystości doszło do zasłabnięć uczniów. Uruchomione zostały procedury bezpieczeństwa. Na miejsce przybyły służby ratownicze i zarządzono ewakuację, którą odwołano, gdy stwierdzono, że w placówce nie ma żadnej substancji zagrażającej zdrowiu i życiu. Przepraszamy za niepokój związany z zaistniałą sytuacją, ale w trosce o bezpieczeństwo naszych podopiecznych podjęliśmy takie działania, które w sposób jednoznaczny wykluczą jakiekolwiek zagrożenie.

Dyrektor SP 353 wraz z Gronem Pedagogicznym

Majka Delura