Ułańskie zawody w Wesołej

Dodano przez Magdalena Grzymkowska w Sport i turystyka, Wydarzenia

W najbliższy weekend żołnierze Kawalerii Wojska Polskiego zmierzą się podczas jubileuszowych Mistrzostw Polski Militari. Zawody trwające dwa dni odbędą się, jak co roku, na hipodromie w Starej Miłośnie. Zapraszamy wszystkich miłośników oręża polskiego i nie tylko – wstęp na imprezę jest bezpłatny.

W dniach 25-26 września 2010 roku na terenie hipodromu Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP przy ulicy Szkolnej 14 odbędą się X Kawaleryjskie Mistrzostwa Polski Militari. W programie zawodów znajdują się różnorodne, a niekiedy zaskakujące konkurencje – od swoistego „konkursu piękności”, w którym są oceniane walory zewnętrzne ułana na koniu, po sprawdzenie jego umiejętności władania bronią, zarówno białą, jak i palną.

W sobotę od godziny 9:00 będą miały miejsce następujące konkurencje: ocena wyglądu konia rzędu i jeźdźca, ujeżdżanie, jazda terenowa przez przeszkody oraz strzelanie. W niedzielę rywalizacja zaczyna się o godzinie 11:30 i żołnierze zmierzą się w umiejętnościach walki, m.in. władania lancą i szablą, a także w skokach przez przeszkody. Mistrzostwa zakończą się wręczeniem nagród dla zwycięzców oraz uroczystą defiladą.

Kawaleria (z włoskiego cavalleria), inaczej jazda, konnica, sięga czasów starożytnych i na przestrzeni wieków pełniła istotną rolę w wojnach na całym świecie. W Polsce powstała w 1775 roku i niejednokrotnie przysłużyła się Wojsku Polskiemu. Wśród historyków i znawców panuje przekonanie, że w żadnym z krajów kawaleria nie miała tak wielkiego wpływu na jego historię i nie cieszyła się taką estymą jak w Polsce.

Magdalena Grzymkowska