Podróż do czarodziejskiego świata wyobraźni

Dodano przez Majka Delura w Edukacja, Kultura

Audiobook „Nasza mama czarodziejka”

Audiobook „Nasza mama czarodziejka” to tytuł projektu, który został zrealizowany w Szkole Podstawowej nr 353. Okazję uczestnictwa w nim mieli nie tylko uczniowie, ale również ich rodzice, którzy wspólnie ze swoimi dziećmi przygotowywali jeden lub dwa rozdziały książeczki autorstwa Joanny Papuzińskiej.

Praktycznych wskazówek do przygotowania partii aktorskich, dostarczyły „Warsztaty pięknej mowy”, które poprowadził w naszej szkole, od wielu lat związany z Polskim Radiem, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich spikerów – Pan Andrzej Krusiewicz. Uczestnicy warsztatów mogli przekonać się, że aby czytać w sposób przykuwający uwagę słuchacza, należy pamiętać o wielu kwestiach: właściwej postawie ciała, oddechu, dykcji oraz intonacji czy zachowaniu odpowiedniego tempa tekstu. Okazało się to zadaniem niełatwym, bez względu na wiek. Jednak zaangażowanie aktorów-amatorów zyskało wielkie uznanie u „mistrza słowa”. Pan Krusiewicz opowiedział również wiele ciekawych anegdot związanych z pracą radiową i konferansjerską.

Podczas kilku miesięcy zajęć w szkole, przygotowujących do realizacji projektu, uczestnicy starali się wykreować interesujące i przekonujące postaci. Aby swoje starania zwieńczyć sukcesem należało włożyć wiele wysiłku w pracę nad dykcją, wielokrotnie czytać i omawiać swoje interpretacje, nagrywać i uważnie je odsłuchiwać. Wytrwałość w pokonywaniu trudności przyniosła wiele satysfakcji i znakomite efekty. Pozwoliło to poczynić starania o zarejestrowanie materiału w profesjonalnym studiu nagraniowym. W swoich progach gościł nas Dom Kultury „Dorożkarnia”, gdzie pod fachowym „uchem” realizatora dźwięku nagraliśmy wszystkie nasze pomysły. Wybór odpowiednich wersji, efekty i tło dźwiękowe oraz trudne hasła: „miks” i „mastering”, to tylko niektóre z punktów długiej drogi, którą od czasu sesji nagraniowych przeszły godziny cyfrowej taśmy. Teraz, kiedy projekt okładki jest już gotowy, a przygotowany materiał dźwiękowy został przesłany do tłoczni płyt, niecierpliwie czekamy na nasz album …

Dla większości uczestników było to pierwsze doświadczenie w pracy aktorskiej w studiu nagraniowym. Bez wątpienia jednak pozwoliło zrozumieć, że równie ważne, jest to „jak” wyglądamy, jak i „co” mówimy. Ponadto, słowo ma wielką moc – pozwala stwarzać nieograniczone niczym światy. Wystarczy zamknąć oczy i przenieść się do czarodziejskiego świata wyobraźni.

Jako autor projektu chciałbym złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nasze działania, szczególnie p. Annie Michalak-Pawłowskiej, Dyrektorowi Ośrodka Działań Artystycznych „Dorożkarnia”, Pełnomocnikowi Prezydenta m.st. Warszawy d.s. Edukacji Kulturalnej za umożliwienie nagrania partii aktorskich w studiu w „Dorożkarni” oraz pomoc w przygotowaniu materiału do wydania, a także Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 353 za sfinansowanie wydania płyty z audiobookiem.

Tomasz Piotrowski
nauczyciel muzyki w SP 353

Galeria zdjęć

Majka Delura