Listopad w Ośrodku Kultury Wesoła i Filii Pogodna

Dodano przez Bartłomiej Kuleszewicz w Aktualności, Kultura

Ośrodek Kultury Wesoła

Za oknami jesień, listopadowy czas zadumy i refleksji. W taki też klimat wpisuje się organizowana przez nas IV edycja Festiwalu Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych „Jak długo w sercach naszych”. Celem wydarzenia jest m.in. promowanie patriotyzmu poprzez śpiew, rozbudzanie uczuć patriotycznych, a także popularyzacja walorów artystycznych i wychowawczych pieśni oraz piosenek patriotycznych. W Festiwalu mogą wziąć udział indywidualni wykonawcy, zespoły oraz chóry z terenu województwa mazowieckiego. Odbędzie się on w dwóch częściach: 5 listopada przeprowadzone zostaną przesłuchania uczestników, a 12 listopada koncert laureatów. Uroczystość będzie uświetniona występem Niny Nowak, czołowej polskiej śpiewaczki występującej z najbardziej elitarnymi orkiestrami w Polsce i na świecie, jak London Symphony Orchestra, New York Philharmonic, Berlin Philharmonic czy Los Angeles Philharmonic. Od 2004 r. artystka współpracuje z najwybitniejszym polskim kompozytorem Krzysztofem Pendereckim. W swoim portfolio muzycznym ma również zapisany koncert na zaproszenie prezydenta UEFA Michela Platninego podczas wielkiej GALI UEFA EURO 2012 oraz występy podczas uroczystości kanonizacji Ojca Świętego i Mszy Św. Celebrowanej przez Papieża Franciszka na Placu Św. Piotra w Watykanie.

Obie części Festiwalu odbędą się w Klubie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej „Kościuszkowca” przy Placu Wojska Polskiego 129. Tego nie można przegapić! Festiwal został objęty honorowym patronatem przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. Józefa Guzdka oraz Burmistrza Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy Pana Edwarda Kłosa. Patronat medialny objęli: TVP3 Warszawa, Radio dla Ciebie, Wiadomości Sąsiedzkie oraz portal www.staramilosna.info. Wspierają nas także: Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe oraz Delikatesy K&M.

Dla najmłodszych widzów mamy przygotowaną bajkę, która będzie sceniczną adaptacją wiersza Jana Brzechwy pt. „Kaczka Cudaczka”. Bohaterką opowieści jest niezwykła Kaczka-Cudaczka, która idzie do szopa-pracza w sprawie wyprania piórek, do sowy-aptekarki, gdy boli ją głowa a do papugi-fryzjerki zmienić swoje uczesanie, aż w końcu trafia do gabinetu lekarskiego, gdzie porad udziela doktor-dzięcioł. To właśnie lekarz proponuje kaczuszce, żeby postarała się być sobą, gdyż jest to najlepsza metoda na dobre samopoczucie. Na przedstawienie zapraszamy do Ośrodka Kultury w dniu 
6 listopada o godz. 16.00. Bezpłatne wejściówki będą do odbioru od 31 października.

Nie zabraknie również w tym miesiącu koncertu Filharmonii Narodowej dla dzieci w wieku przedszkolnym. Tym razem będzie to przedstawienie operowe w kostiumach, pt.: „Karol Kurpiński – zamek na Czorsztynie”. Melodyjne arie, wartka akcja, miłosna intryga, nastrój tajemniczości – wszystko to sprawi, że spektakl wart jest poznania zarówno przez starszą, jak i młodszą publiczność. Grupy zorganizowane obowiązują zapisy, ale gorąco zapraszamy też mamy z dziećmi 18 listopada 
o godz. 11.50 do Ośrodka Kultury przy ul. Starzyńskiego 21, a o godz. 10.50 do Filii „Pogodna” przy 
ul. Jana Pawła II 25.

5 listopada w godz.12.00-15.00 odbędzie się spotkanie Klubu Miłośników Gier Planszowych - Wesoła Kostka, więc jeśli macie ochotę spędzić popołudnie z planszówkami przyjdźcie do nas. Miłośnicy gier będą mieli okazję spotkać się również 19 listopada. Tego samego dnia warto również przyjść do Ośrodka Kultury na Otwarte Warsztaty Perkusyjne, które poprowadzi Ryszard Rutkowski. W godz. 15.00-16.30 będą odkrywane tajniki związane z grą na perkusji. Ale to nie wszystko, bo 
o godz. 18.00 zapraszamy na pokaz slajdów i opowieści z podróży Łukasza Sacharczuka i Katarzyny Sekuły, pt. „Indonezja - kraj tysiąca wysp, który ciągle zaskakuje”. Podczas prelekcji m.in. będą mieli Państwo okazję ‘wejść’ na najwyższy wulkan Indonezji oraz odwiedzić mało popularną ale piękną wyspę Nusa Penida.

W tym miesiącu odbędzie się również przedostatni z cyklu pięciu maratonów filmowych realizowanych w ramach II edycji budżetu partycypacyjnego. Zapraszamy serdecznie o godz. 21.00 do Auli Gimnazjum nr 119 przy ul. Klimatycznej 1 na Andrzejkowy Maraton Filmowy. Będzie można obejrzeć m.in. film pt. „Niebo w gębie”, który przedstawi prawdziwą historię Hortense Laborie, mistrzyni kuchni, która zostaje osobistą kucharką prezydenta. Jednak na szczytach władzy czeka na nią wiele pułapek. Jak sobie z nimi poradzi? Na to pytanie odpowiedź będzie można znaleźć podczas seansu.

Listopad to miesiąc, w którym po raz ostatni odbędą się spotkania ze sztuką Jerzego Nowosielskiego. Będzie to ostatni dzwonek dla tych wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji, aby zapoznać się z twórczością malarza. Niezmiennie spotkania poprowadzi Zofia Łukomska-Chojecka, historyk sztuki, w Kościele p.w. Opatrzności Bożej przy ul. Piotra Skargi 2 w sobotę 5 listopada 
o godz. 11.00 oraz 20 listopada o godz. 16.00.

Listopad w filii „Pogodna”

W listopadzie na „Pogodnej” czeka na Państwa mnóstwo atrakcji. 5 listopada o godz. 11:30 zapraszamy młodzież oraz dorosłych na warsztaty pt.: „Kolaż”, które poprowadzi Irena Czyżewicz-Cieślak. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Nieco później o godz. 16:00 zapraszamy dzieci w wieku 5-9 lat wraz z opiekunami do świata baśni. „Baśniowa sobota” to cykl spotkań w scenerii prosto z bajki. Tym razem poznamy Bakrengro- chłopca, który nie zważając na własne nieszczęście postanawia pomóc zrozpaczonej matce, która utraciła córkę. Spotkania prowadzi Alicja Kubas. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

Miłośników sztuki zapraszamy na wystawę prac malarskich uczestników zajęć w pracowni Surreal prowadzonej przez mgr sztuki Marię Surawską. Wernisaż wystawy pt.: „Barwy Natury” odbędzie się 19 listopada o godz. 18:00. Wystawa potrwa do 29 listopada.

W ostatnią sobotę listopada o godz. 18:00 będziemy mogli wsłuchać się w soulowe dźwięki 
w akustycznym wydaniu. „Soul…Muzyka dla duszy” to koncert Katarzyny Michalskiej 
z akompaniamentem Stefana Stefaniaka. Artyści sięgnęli aż do korzeni muzyki soulowej, wykonując utwory m.in. Arety Franklin, Angie Stone, ubierając je w subtelne dźwięki strun gitary. W programie nie brakuje także utworów współczesnych wokalistów m.in. Kayah, Lianne la Havas, Igora Herbuta i wielu innych wybitnych artystów.

Ostatnia niedziela listopada to moc atrakcji dla dzieci. 27 listopada o godz. 16:00 odbędzie się wspaniała Zabawa Andrzejkowa skierowana do dzieci w wieku 5-8 lat. W programie wróżby, tańce 
i magiczne zabawy. Prowadzenie: Urszula Kowal-Gajewska i Aleksandra Kowal-Brzozowska. Obowiązują zapisy i odbiór bezpłatnych wejściówek. Liczba miejsc ograniczona.

Bardzo serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą sekcyjną. Polecamy m.in. Akademię Malucha dla dzieci w wieku 3-5 lat, Teatr IMPRO dla młodzieży oraz naukę gry na pianinie i gitarze.

Szczegółów dotyczących wydarzeń szukajcie również na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku:

www.domkulturywesola.net
www.facebook.com/pogodnafilia

Bartłomiej Kuleszewicz