Jesień sztukę niesie – czyli październik w OK Wesoła i filii „Pogodna”

Dodano przez Ośrodek Kultury w dzielnicy Wesoła w Kultura

Jesień sztukę niesie – czyli październik w OK Wesoła i filii „Pogodna”

Jesień w naszej dzielnicy to nie tylko czas pięknych kolorów liści na drzewach – w obu naszych centrach kultury kolorów nie zabraknie. Dla miłośników historii będzie okazja do poznania losów jednego z dowódców Powstania Warszawskiego. Dla spragnionych muzyki też coś się znajdzie, nie zabraknie także spotkań i opowieści z dalekich krajów.

Ostatnie miesiące w związku z wakacjami i termomodernizacją mogły przyzwyczaić mieszkańców naszej okolicy, że w ośrodkach kultury nie dzieje się tak wiele, ale to złudne wrażenie – jesień to czas, gdy wracamy z nową siłą i nowym programem!

Zaczynamy już drugiego października. Tego dnia w filii „Pogodna” wyświetlimy film dokumentalny „Radosław”. To historia pułkownika Jana Mazurkiewicza, która została przeniesiona na ekran na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich. Początek października to także czas na wspominanie ostatnich dni zrywu 1944 roku. Pasjonaci historii z pewnością dowiedzą się czegoś nowego.

Co słychać?

Jak co miesiąc w obu placówkach nie zabraknie dobrej muzyki. Czwartego października w ODT „Pogodna” na scenie pojawi się Wiesław Kowalski – bard znany i lubiany w naszej dzielnicy. Jego koncert ma być mieszkanką najlepszych przebojów z długiej historii powojennej muzyki rozrywkowej. Młodsi słuchacze rozpoznają Pudelsów, ich rodzice zanucą Ryszarda Rynkowskiego czy Urszulę, a seniorzy na pewno z radością przyjmą „Zimnego drania” Kabaretu Starszych Panów, czy też wesołe melodie jeszcze z czasów przedwojennych. Wiesław Kowalski zaprasza na muzyczną podróż przez pół wieku polskiej muzyki już o 17:00 w niedzielę czwartego września.

Dobrej muzyki nie zabraknie także w kolejny weekend. W sobotę 10 października zapraszamy do Ośrodka Kultury przy Starzyńskiego na Dzień Seniora. Działający przy PKPS w Wesołej Klub Seniorów zorganizuje koncert pod tytułem „Niech to zostanie między nami”. W siedzibie klubu seniorzy będą mogli odbierać zaproszenia. Polecamy o nie zadbać wcześniej, ponieważ impreza ma ograniczoną liczbę miejsc.

Następnego dnia o godzinie 17:00 na scenie Ośrodka wystąpią David Buchta oraz Jakub Oczkowski – panowie zaprezentują program „Najpiękniejsze przeboje operetkowe i musicalowe”.

Październik to także czas czwartej już edycji Dzielnicowego Konkursu wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina. Główną pomysłodawczynią konkursu jest pani Swietłana Parka, która od początku działalności Ośrodka Kultury pomaga rozwijać talenty muzykalnych dzieci z Wesołej i Starej Miłosnej.

Kolejna muzyczna propozycja dla młodszych słuchaczy już 23 października. Tego dnia muzycy z Filharmonii Narodowej odwiedzą nas z programem „Klezmafour – sztukmistrze z Lublina”. Podczas koncertu słuchacze poznają tradycyjne instrumenty klezmerskie oraz nastrój poetyckich i urzekających żydowskich bajek. Muzycy zaczną koncert o 10:50 w ODT „Pogodna”, a godzinę później w OK Wesoła.

Na scenie, planszy i za oceanem.

To jeszcze nie koniec! Oprócz muzyki w ośrodku oraz filii nie zabraknie innych atrakcji – zacznijmy od teatru. Dzieciom gorąco polecamy spektakle „Na jesiennym liściu” oraz „Perypetie pluszowego misia”. Pierwszy z nich można będzie obejrzeć w ośrodku przy ulicy Starzyńskiego 4 października o godzinie 16:00. Zespół Dur-Moll zabierze publiczność do głębi lasu, gdzie sympatyczne dwa skrzaty będą chciały zatrzymać odchodzące lato. Ich przyjaciele spróbują im pokazać, że nadchodząca jesień też może być piękna. „Perypetie pluszowego misia” to propozycja Studia Artystycznego Arlekin. Dzieci będą mogły obejrzeć ją w niedzielę 25 października o godzinie 16:00. To opowieść o smutnym misiu Hieronimie, którego los się odmienił bo znalazł przyjaciółkę, która zabrała go ze smutnego sklepu. Jednak nad szczęściem przyjaciół gromadzą się czarne chmury – jak sobie z nimi poradzą? Nie zdradzimy zakończenia!

Osiemnastego października, czyli gdy jesień już w pełni rozwinie skrzydła, filię „Pogodna” odwiedzi podróżnik Marek Łasisz i zabierze wszystkich chętnych na wyprawę do Kolumbii. Wbrew powszechnej opinii to nie tylko niebezpieczny kraj wojen z kartelami narkotykowymi. Jak mówi podróżnik „. Odwiedzimy tam między innymi słynne Muzeum Złota, gdzie przechowywane są skarby prekolumbijskich Indian. Pospacerujemy też po starym mieście. Zwiedzimy także słoneczną Cartagenę, położoną nad Morzem Karaibskim.” Zapraszamy na godzinę 17:00 w niedzielę 18 października do filii „Pogodna”.

Miłośnikom sztuki i egzotyki gorąco polecamy także wystawę Anny Podolskiej. Ta utalentowana malarka inspiruje się sztuką ludową dalekiego wschodu, fascynuje ją kolor i ciekawe faktury. Potrafi przenieść na płótno atmosferę wietnamskich pól ryżowych, ogień tańca flamenco, tajemniczość Bali. Wernisaż 24 października.

Przypominamy o spotkaniach z grami planszowymi, które zaplanowaliśmy na 10 października w filii „Pogodna” – między 13:30 a 18:30 czekać będą na was największe przeboje gier planszowych i chętni gracze. A może masz coś, w co chciałbyś zagrać i brakuje ci znajomych? Przynieś ze sobą na spotkanie!

Na koniec zapraszamy na bardzo ciekawy wykład pani Joanny Krawiec, która opowie o chorobach cywilizacyjnych, jakie nam grożą, oraz o tym jak się przed nimi chronić. Wykład z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy po ciężko przepracowanym dniu chcą zachować siły i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Serdecznie zapraszamy!

Ośrodek Kultury w dzielnicy Wesoła