Biblioteka SP 353 inspiruje uczniów do czytania

Dodano przez Szkoła Podstawowa nr 353 w Edukacja

Biblioteka SP 353 inspiruje uczniów do czytania

W roku szkolnym 2016/2017 Ministerstwo Edukacji po raz kolejny jako kierunek polityki oświatowej wskazało rozwijanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Biblioteka w Szkole Podstawowej nr 353 w Warszawie od lat podejmuje działania mające na celu aktywizację czytelniczą uczniów. Jednym z nich jest udział w projektach o charakterze ogólnopolskim i lokalnym, a także międzynarodowym.

W tym roku kontynuujemy zajęcia w projekcie „Czytam. Daję słowo. 7 minut”. W bibliotece codziennie odbywają się zajęcia z książką. Podczas kilkuminutowych spotkań rozmawiamy o ulubionych tytułach, poznajemy ciekawe metody czytania, zapoznajemy się z fragmentami książek. Te krótkie spotkania są furtką do sięgania po książki, których tytuły dotąd nie były uczniom znane lub pozostawały poza ich kręgiem zainteresowań. Zajęcia w bibliotece są tylko jednym z działań w ramach projektu. Czytają także wychowawcy świetlicy i klas I – III, a także nauczyciele przedmiotów w klasach IV – VI.

W ubiegłym roku nasi uczniowie zaangażowali się w międzynarodowy projekt „Nasza Mała Biblioteka”. Postanowiliśmy nadal działać w projekcie, mimo że do 2017 roku Wydawnictwo Ezop (współorganizator projektu) zakończyło edycję. Kolejne spotkanie w ramach tego projektu planowane jest na rok 2018. W ramach projektu w roku szkolnym 2015/2016 nawiązaliśmy współpracę z polską szkołą w Dublinie w Irlandii. W porozumieniu z Paniami Dyrektor obu szkół podjęliśmy współpracę także w bieżącym roku szkolnym. Dzieci z obu szkół tworzyć będą kolejne opowieści o przygodach dzielnego rycerzyka Broszka i jego wiernego konika Groszka ( lalki stworzone w ramach wymiany bohaterów literackich). Nasi uczniowie już rozpoczęli pracę nad warszawskimi przygodami swoich książkowych bohaterów. Czekamy też na kontynuację działań w projekcie, zgodnie z zapowiedziami Wydawnictwa Ezop, już w 2017 roku.

Zachęcamy do czytania i obcowania z książką na różne sposoby nie tylko w kontynuowanych projektach. W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do konkursu „Zaczytana szkoła”, w ramach którego mamy do wykonania 10 zadań. Między innymi zorganizowanie szkolnych konkursów ze znajomości lektur, na recenzję wybranej książki, napisania nowego zakończenia wybranej książki, plastycznego pt. „Zaczytana szkoła”, czy przeprowadzenia szkolnej debaty wśród uczniów „Książka naszym przyjacielem” lub zorganizowania szkolnego dnia wspólnego czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia”. Uczniowie już przystąpili do realizowania wybranych zadań, np. trwają klasowe debaty na temat „Książka naszym przyjacielem”. Wszystkie debaty kończą się pracą podsumowującą – wykonaniem plakatu z jednym klasowym hasłem na temat „Książka naszym przyjacielem”. Ogłoszono też szkolny konkurs plastyczny.

Nasza szkolna biblioteka wiele z tych zadań realizuje od lat. Ważne podkreślenia jest to, że większość inicjatyw ma charakter długoterminowy. Różnorodne akcje pozwalają na pokazywanie książki i jej roli w życiu człowieka w bardzo szerokim aspekcie. Uczniowie mogą się o tym przekonać chociażby oglądając ruchomą wystawę „Książka inspiracją artystów” wypożyczoną z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej i zainstalowaną w szkolnej bibliotece. Zajęcia, czas spędzany w bibliotece, obcowanie z książką są dla uczniów okazją do odkrywania samych siebie, poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania, wzbogacania wiedzy i rozwijania zainteresowań.

Nauczyciele bibliotekarze

Szkoła Podstawowa nr 353